Japońska wiosna nadchodzi z chwilą pojawienia się kwiatów wiśni "SAKURA".
Japończycy dopatrują się w niej metafory życia. Podziwianie kwitnących drzew wiśni tzw. "HANAMI" urosło w Japonii do rangi narodowego święta.
Sakura w Kenrokuen Garden, w najsłynniejszym krajobrazowym ogrodzie japońskim, w mieście Kanazawa. Autorzy zdjęcia: Ania i Adam Szukając końca świata
Na poniższym zdjęciu kwitnące drzewa wiśni, w otoczeniu pagód i świątyń, na wyspie Miyajima w Hiroszimie. Autorzy zdjęcia: Ania i Adam Szukając końca świata
To piękne przyrodnicze zjawisko było od wieków motywem w sztuce. Ostatnio kilka artystycznych przestawień sakury można było zobaczyć na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa "Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza " przedstawiała prace graficzne wybitnych japońskich artystów ukiyo-e. Na zdjęciu drzeworyt "Podziwianie kwitnących kwiatów wiśni nad Sumidą" (1847-1852, Hiroshige Utagawa).
Również w Polce popularne staję się podziwiane kwiatów wiśni. Idealną okazją do zachwytu nad sakurą jest organizowany co roku Miesiąc Japoński w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
Kwiat reprezentujący Japonię, to zdecydowanie kwiat wiśni. Wiosną drzewa sakury kwitną wszędzie, a ich różowe kwiaty nadają japońskim ulicom i parkom nowe oblicze. Nieco mniej popularne morele (nazywane również śliwą japońską) i brzoskwinie wytwarzają wiosną podobne różowe kwiaty, co powoduje że nawet Japończycy mają trudności z ich rozróżnieniem.
Poniżej na fotografii można zobaczyć różnice w wyglądzie kwiatów sakury (wiśnia), ume (morela) i momo (brzoskwinia). Źródło zdjęcia https://www.sakura.org.pl.
Kwiaty moreli japońskiej (ume) w Ogrodzie Botanicznym UW.
ZOBACZ: Japonia, autor zdjęć Adrian Maciejewski
POLECAM:
- Festiwal Kultury Japońskiej w Warszawie
- Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
- Japońska restauracja w Palmiarni na Mokotowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz