sobota, 4 kwietnia 2020

Watykan - Città del Vaticano

Państwo Watykańskie to najmniejszy kraj świata, leżący w Europie i będący enklawą w Rzymie. Jest siedzibą najwyższych władz Kościoła Rzymskokatolickiego, w tym osoby najwyżej sytuowanej w hierarchii - Papieża.


Watykan nazywany jest też Stolicą Apostolską (łac. Sedes Apostolica, Sancta Sedes). Od trzech stron otoczony jest murami. Wewnątrz kraju ulokowane są: Plac i Bazylika Świętego Piotra, pałac z apartamentami papieskimi, galerie, muzea i budynki administracyjne. Ważniejszymi obiektami są też: Papieska Akademia Nauk, Obserwatorium Watykańskie, a także malownicze Ogrody Watykańskie. Do Watykanu należą też posiadłości na terenie Rzymu i reszty Włoch, w tym: 5 uniwersytetów, kościoły, Bazylika Laterańska, Biblioteka Laterańska oraz telewizja, radio i wydawnictwo prasowe (gazeta L’Osservatore Romano). Na wakacje papież wyjeżdża do podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.


Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, to jedna z najbardziej monumentalnych budowli na świecie. Pod bazyliką mieści się grób Świętego Piotra.


Bazylika swój wygląd zawdzięcza wspaniałym artystom takim jak: Bramant, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini.


Nad ołtarzem głównym wznosi się olbrzymi baldachim wykonany z brązu, a obok niego Figura Świętego Piotra, którą turyści dotykają i całują w stopę. W bocznej kaplicy Bazyliki znajduje się Pieta Watykańska Michała Anioła. Nad tronem Świętego Piotra mieści się Witraż przedstawiający gołąbka, który symbolizuje Ducha Świętego. Monumentalną Kopułę zaprojektował Michał Anioł.


Drzwi Święte otwierane z okazji Roku Świętego ozdobione są płaskorzeźbami ze scenami z Ewangelii oraz przedstawieniem otwarcia drzwi przez papieża Piusa XII. Po raz pierwszy otworzono je 24 grudnia 1949 roku. W okresach pomiędzy jubileuszami Roku Świętego brama od strony bazyliki jest zamurowywana. Mur burzy się po ogłoszeniu kolejnego Roku Jubileuszowego.


Fasada bazyliki, autorstwa Maderno, złożona jest z wielu potężnych kolumn, pomiędzy którymi znajdują się okna. Ze środkowego tarasu, tzw. loggi błogosławieństw, Papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). Środkowy taras Bazyliki nazywany jest także "balkonem Habemus Papam", bowiem z niego ogłaszane są wyniki konklawe i tu prezentowany jest nowy następca Świętego Piotra.


Fasada skrywa w sobie dwie niepełne wieże z zegarami oraz Bramę Dzwonów z sześcioma dzwonami. Na szczycie fasady ustawionych zostało 13 posągów. Miejsce centralne zajmuje postać Jezusa Chrystusa Odkupiciela.


Do bazyliki wchodzi się po schodach wykonanych przez Berniniego. Po obu stronach bazyliki postawiono posągi przedstawiające Świętego Piotra i Świętego Pawła.


W katakumbach pod Bazyliką Świętego Piotra znajdują się Krypty Watykańskie z grobowcami poprzednich papieży (w 2006 roku mieścił się tam również grób Jana Pawła II).


Plac Świętego Piotra ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione. Pośrodku placu ustawiono egipski obelisk Amenemhata II ku czci boga słońca, znaleziony w cyrku Nerona. Na szczycie obelisku umieszczono krzyż symbolizujący zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem. Po obu stronach obelisku tryskają dwie fontanny (jedną wykonano według projektu Berniniego, a drugą opracował Maderno).


Kostka na Placu Św. Piotra upamiętniająca zamach na życie Jana Pawła II. Obecnie na jej miejscu ma znajdować się tablica pamiątkowa. To tu znajdował się papież, gdy padły strzały.


Jedną z najbardziej znanych uroczystości na Placu Świętego Piotra są niedzielne modlitwy Anioł Pański, które zapoczątkował Jan Paweł II. Tradycję spotykania się z wiernymi z okna apartamentów papieskich kontynuują Jego następcy.


Anioł Pański z Benedyktem XVI w marcu 2006 roku


Aula Pawła VI w Watykanie służy jako miejsce audiencji generalnych oraz spotkań papieża z księżmi i pielgrzymami z całego świata. To tutaj odbywają się watykańskie koncerty, pokazy filmowe i inne masowe wydarzenia. Budowę auli zlecił w 1966 roku papież Paweł VI, stąd obiekt nosi jego imię. Aula znajduje się na terenach Ogrodów Nerona obok Bazyliki Świętego Piotra. Głównym architektem budynku był Włoch Pier Luigi Nervi.


Gwardia Szwajcarska, to piesza formacja wojskowa, która pełni rolę ochrony osobistej papieża oraz Pałacu Apostolskiego. Strzeże też granic Państwa Watykańskiego, a także towarzyszy papieżowi w jego zagranicznych pielgrzymkach. Żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej mogą być wyłącznie katoliccy obywatele Szwajcarii. Gwardziści umundurowani są w kolorowe uniformy.


Autor zdjęć: Marek Ciuła
Watykan, marzec 2006 rok


ZOBACZ: Włochy - Roma, Vaticano, Siena, Assisi, Orvieto, Pisa, Castel S.Elia (Łukasz Ciuła, kwiecień 2006)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz