wtorek, 27 marca 2018
Podróż do Edo - Japońskie drzeworyty ukiyo-e - Muzeum Narodowe w Warszawie
Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych wybitnych japońskich artystów ukiyo-e – Kitagawy Utamaro, Tōshūsaia Sharaku i Utamaro Hiroshige. Wybrane grafiki tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaidō”) oraz pejzaże Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.
Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo”– sugestywnie oddaje zamierzenia organizatorów, którzy udostępniając szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej, zapraszają widzów w fascynującą podróż po Japonii schyłku osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zwanych epoką Edo (1600–1868).
Wyjątkowość zbioru Jerzego Leskowicza polega nie tylko na tym, że zawiera kompletne cykle pejzażowe, stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, ale również dlatego, że są to ryciny wyjątkowej urody i wartości, pochodzące z pierwszych wydań. Wszystkie je możemy oglądać w Muzeum Narodowym i jest to wydarzenie szczególne, ponieważ w żadnej z polskich kolekcji – publicznych i prywatnych – nie ma takiego zbioru. Źródło tekstu www.mnw.art.pl/wystawy/podroz-do-edo-japonskie-drzeworyty-iukiyo-ei-z-kolekcji-jerzego-leskowicza.
25 lutego – 7 maja 2017 roku
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMi również marzy się wycieczka do Japonii i jestem przekonana, że kiedyś uda mi się ten cel zrealizować. Już również czytałam na stronie https://kioskpolis.pl/jak-przygotowac-sie-do-podrozy-do-japonii/ o tym jak należy się dobrze przygotować do takiej wycieczki do Japonii. W sumie jest to całkiem daleka podróż.
OdpowiedzUsuń