sobota, 5 września 2015
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przez dziesięć lat stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W roku 2005, usamodzielnione decyzją Ministra Kultury, otrzymało status państwowej instytucji kultury, a od roku 2007 działa jako placówka muzealna.
Muzeum Manggha od chwili powstania łączy podstawowe funkcje muzealne z szeroką aktywnością żywego centrum kultury, propagującego wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. W nowoczesnym, przyjaznym budynku, zaprojektowanym przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozakiego, działa muzeum nowego typu, stosujące nowe metody i formy działania (źródło manggha.pl)
Wystawa "Wielowątkowe piękno. Techniki dekoracyjne tkanin japońskich" (03.06.2015 - 13.09.2015)
Pokaz "Sztuki ikebany" w Muzeum Manggha podczas "Święta Ogrodów 2008"
Ikebana to japońska sztuka układania kwiatów. Cała struktura "żywych kwiatów" opiera się na trzech głównych punktach, symbolizujących niebo (shin), człowieka (soe) i ziemię (hikae). Ikebany nigdy nie układamy na środku naczynia. Najwyższy kwiat (shin) ma długość sumy wysokości wazonu i jego szerokości. Drugi poziom (soe) to 3/4 shin, a trzeci (hikae) to 3/4 soe. Patrząc na nie z góry musimy widzieć trójkąt. W szkole Sogetsu używa się dwóch typów naczyń do tworzenia ikebany: wysokie (heika) i niskie (moribana). Kenzan to specjalny stojak z kolcami, na które nabija się kompozycję.
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz