środa, 6 maja 2020

Sanktuarium Maryjne w Licheniu


Pierwsza historyczna wzmianka o Licheniu pojawiła się w 1151 roku. Wówczas Piotr Dunin postawił granitowy krzyż pomiędzy Grąblinem a Licheniem, znacząc szlak z Kalisza do Kruszwicy. Historyczny krzyż zachował się do dziś i obecnie stoi w kapliczce na rynku w Licheniu.


Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu jest ośrodkiem kultu maryjnego o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym. Sanktuarium związane jest z objawieniami maryjnymi i uznawanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Licheńskiej.

Głównym kościołem sanktuarium jest bazylika mniejsza Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Swoją posługę pełnią w nim zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Kamień węgielny pod nową świątynię, która jest obecnie symbolem Lichenia, wmurował Prymas Józef Glemp w 1995 roku. W 2004 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie świątyni.


W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej.


Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej to również usytuowany na licheńskim wzgórzu parafialny kościół św. Doroty. To w nim prawie półtora wieku znajdował się Cudowny Obraz. W pobliżu znajduje się źródełko oraz Golgota.


Autor zdjęć: Jakub Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz