środa, 29 kwietnia 2020

Drewniany kościół w Pisarzowej


Pisarzowa to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim. Usytuowana jest nad górnym biegiem Smolnika, lewobrzeżnego dopływu Dunajca. Wioska leży w Powiecie Limanowskim na trasie Limanowa – Nowy Sącz. Od północy graniczy z miejscowościami Żmiąca i Jaworzna, od południa z Kaniną, od zachodu z Męciną, a od wschodu z Mordarką. Okolice te zamieszkuje lud zwany Lachami. Jest to grupa etnograficzna rozdzielająca mieszkających na południu Górali, od mających swe siedziby ku północy, Krakowiaków.


Od 1713 roku we wsi stoi drewniany kościół św. Jana Ewangelisty. Jest trzecim obiektem sakralnym w tym miejscu. Do jego budowy użyto elementów z poprzedniej, gotyckiej świątyni z 1478 roku.


Nawę i prezbiterium nakrywa jednolity dach wielospadowy, kryty blachą, z barokową wieżyczką sygnaturkową zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Do głównego korpusu świątyni przylega trzykondygnacyjna wieża konstrukcji słupowej, nakryta cebulastym hełmem oraz kilka przybudówek. Od strony północnej jest to zakrystia, a od strony południowej Kaplica Różańcowa oraz "Ogrojec".


Kościół pomimo tego, że pochodzi z początku XVIII wieku w swej konstrukcji nawiązuje do średniowiecznych tradycji budownictwa drewnianego. Dotyczy to planu i systemu wieńcowego.


Ściany i sklepienia świątyni pokryte są polichromią figuralną i ornamentalną. Malowidła datowane są na 1897 rok. Dwa główne malowidła znajdują się na stropach i przedstawiają Zmartwychwstanie Chrystusa (nad prezbiterium) oraz Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny (nad nawą). Barokowe i rokokowe wyposażenie świątyni pochodzi z końca XVII w. oraz z XVIII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, datowany na koniec XVII w. Z tego samego okresu pochodzi kamienna chrzcielnica. W ołtarzach bocznych, na co dzień, można zobaczyć dwa obrazy Serca Jezusowego oraz Modlitwa św. Anny i św. Marii. Pod nimi znajdują się obrazy z wizerunkiem św. Antoniego z 1640 r. i z wizerunkiem św. Izydora z 1720 r. W Kaplicy Różańcowej znajdują się obrazy z wizerunkiem Józefa z Dzieciątkiem, Matki Bożej Różańcowej oraz Jana Nepomucena.


Kościół otacza kamienny, ponad 100-letni mur z trzema wejściami zamykanymi ażurowymi bramami. W murze znajdują się kapliczki m.in. z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.


Drewniany kościół w Pisarzowej należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

Autor zdjęć: Marek Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz