Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej - Jasna Góra (zobacz więcej)
Jasna Góra jest dla katolików miejscem świętym. Znajduje się tu bowiem Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Matka Boża przez ten obraz czczona jest w tym miejscu już ponad 600 lat. Według tradycji Obraz został namalowany przez świętego Łukasza Ewangelistę na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Najnowsze natomiast badania naukowe wykazują, że Cudowny Obraz Czarnej Madonny był pierwotnie ikoną bizantyjską, pochodzącą z XIII wieku. Wapienne wzgórze, na której stoi Zespół Klasztorny Zakonu Paulinów wraz z Sanktuarium w Częstochowie, wznosi się na wysokość 293 metrów nad poziomem morza. Początki istnienia klasztoru sięgają 1382 roku. Paulini sprowadzeni zostali do Polski z Węgier przez Władysława Opolczyka, namiestnika króla Ludwika Węgierskiego.
Na Jasną Górę przybywają pielgrzymi z całego świata. Był tutaj kilkakrotnie papież Jan Paweł II. Co roku na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) do Częstochowy na Jasną Górę przybywają piesze pielgrzymki z całej Polski.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu (zobacz więcej)
Pierwsza historyczna wzmianka o Licheniu pojawiła się w roku 1151. Wówczas Piotr Dunin postawił granitowy krzyż pomiędzy Grąblinem a Licheniem, znacząc szlak z Kalisza do Kruszwicy. Historyczny krzyż zachował się do dziś i obecnie stoi w kapliczce na rynku w Licheniu. Kamień węgielny pod nową świątynię, która jest obecnie symbolem Lichenia i bazyliką mniejszą, wmurował Prymas Józef Glemp w 1995 roku. Rok później nastąpiło poświęcenie kaplicy Trójcy Świętej – pierwszej kaplicy w nowej świątyni. Rozkwit sanktuarium przeżywa od 1998 roku, gdy powstaje Centrum Formacji Maryjnej, które organizuje rekolekcje maryjne, wydaje dwumiesięcznik ,,Zeszyty Maryjne” oraz modlitewniki i kwartalnik mariologiczny „Salvatoris Mater”.
W 1999 roku do Matki Bożej Licheńskiej pielgrzymuje papież Jan Paweł II i błogosławi powstającą świątynię. W tym samym roku w dzwonnicy bazyliki zostaje umieszczony największy w Polsce dzwon o imieniu Maryja Bogurodzica. Pierwszą mszą w nawie głównej bazyliki jest pasterka w roku 2000. Pięć lat później otrzymuje tytuł bazyliki mniejszej.
Sanktuarium Matki Bożej Piaskowej w Krakowie
Kościół i klasztor oo. Karmelitów Trzewiczkowatych na Piasku - kościół powstał w około 1390 roku dzięki królewskiej parze: Jadwidze i Władysława Jagiełły. Świątynie podarowali oni, sprowadzonym z Czech, karmelitom. Obecna budowla jest w stylu barokowym. Wnętrza nakrywają sklepienia krzyżowe i kolebkowe. Ołtarz główny jest dziełem Jerzego Hankisa i przedstawia scenę Nawiedzenia świętejElżbiety przez Matkę Boską. Przylegająca do nawy bocznej od strony południowej kaplica Matki Bożej Piaskowej, została wybudowana, aby chronić namalowany na ścianie zewnętrznej w około 1500 roku cudownego wizerunku Maryi. Matka Boska Piaskowa nazywana jest "Panią Krakowa". Kopia obrazu znajduje się min. w przejściu w Bramie Floriańskiej.
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska leży w powiecie wadowickim. Została założona w XVII wieku przez Mikołaja Zebrzydowskiego obok ufundowanego w 1602 roku sanktuarium pasyjno-maryjnego na wzgórzu Żarek pod górą Żar (zobacz więcej)
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie
Sanktuarium wraz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy znajduje się w kościele oo. jezuitów na Starym Mieście w Warszawie. Jest kopią wizerunku Matki Bożej Łaskawej z Faenzy we Włoszech.
7 października 1973 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji obrazu papieskimi koronami. Dwukrotnie podczas pielgrzymek do Polski (1979 i 1983 rok) przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modlił się papież Jan Paweł II.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu (Kościół Św. Ducha i Klasztor OO Jezuitów, Nowy Sącz)
Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej też Panią Ziemi Sądeckiej, został namalowany w drugiej połowie XVI wieku. Autor tego dzieła jest nieznany, ale zakłada się, że należał do jednej z polskich szkół malarskich – krakowskiej lub nowosądeckiej.
10 sierpnia 1963 roku na błoniach w Zawadzie (obok budującego się wówczas kościoła Matki Bożej Bolesnej) kardynał Stefan Wyszyński w asyście 17 biskupów i 700 kapłanów, wobec 300-tysięcznej rzeszy wiernych koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia papieskimi koronami, zgodnie z bullą papieża Jana XXIII.
Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie (zobacz więcej)
Niepokalanów to miejsce oddane Niepokalanej na Jej wyłączną własność. Założyciel tego grodu Matki Bożej, św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 roku wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki.
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie (zobacz więcej)
W Kaplicy na leśnym wzgórzu czczona jest, od ponad 250 lat, Figura Matki Bożej Brzemiennej. Słynący łaskami wizerunek Maryi pochodzi z XVIII wieku i, jak wskazują najnowsze badania, od samego początku otaczany był wyjątkową czcią przez Kaszubów i mieszkańców Gdańska.
Figurę Matki Bożej Brzemiennej historycy sztuki nazywają Madonną z Matemblewa lub Madonną apokaliptyczną. Ta wykonana z drzewa modrzewiowego, polichromowana rzeźba, przedstawia postać brzemiennej niewiasty.
Przy sanktuarium od 1994 roku funkcjonuje Dom Samotnej Matki im. Jana Pawła II – Caritas, gdzie znajdują schronienie i opiekę będące w trudnej sytuacji ciężarne dziewczęta i kobiety. Posługę wobec matek i dzieci sprawują od września 1993 roku siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Od 2009 roku przy Domu Samotnej Matki i Sanktuarium otwarte jest "Okno życia".
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie (zobacz więcej)
W neogotyckim kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku czczona jest, pochodząca z XV wieku, cudowna figura Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza, zwana Opiekunką Rybaków.
Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Warszawie
Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Warszawie (zobacz więcej)
Obraz Matki Boskiej Żółkiewskiej pochodzi ze szkoły włoskiej, z przełomu XVI-XVII wieku. Przedstawia Maryję jako Niepokalaną i królującą z berłem w ręku. Twarz Bogarodzicy cała żyje w czarnych oczach, które zachęcają modlących się do ufności. Dzieciątko, z którego emanuje Boża dobroć, spoczywa na lewej ręce Matki, prawą rączką błogosławi a w lewej trzyma cały świat.
Dzieje Ikony związane są z Żółkwią, położoną niedaleko Lwowa, i z jej założycielem hetmanem Stanisławem Żółkiewskim oraz Dominikanami, którym wnuczka hetmana i matka króla Jana III, Teofila z Daniłowiczów Sobieska, w latach 1653-1655 ufundowała i zbudowała klasztor oraz kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P. Uczyniła to dla uczczenia swego ukochanego syna Marka, zamordowanego przez Tatarów po bitwie pod Batohem w 1652 roku. Tam też znalazł godne miejsce wizerunek Maryi królującej i Wniebowziętej, i przez wieki odbierał cześć ze strony zakonników i miejscowego ludu; modlili się przed nim również Żółkiewscy, Daniłowiczowie, Sobiescy, Radziwiłłowie. Obraz stał się „królewską pociechą” dla króla Jana Kazimierza, wielkiego czciciela Maryi, któremu towarzyszył podczas potopu szwedzkiego aż do abdykacji w 1668 roku. Wizerunek Królowej Różańcowej, tak jak miasto i kościół Dominikanów, był świadkiem pożarów, rozbiorów, wojen i kolejnych okupacji.
W 1945 roku Dominikanie musieli opuścić Żółkiew i zabrali ze sobą na tułaczkę Obraz, który przechowywali kolejno w Borku Starym koło Rzeszowa i w klasztorze krakowskim, aż znalazł schronienie w kaplicy dominikańskiego klasztoru św. Józefa w Warszawie na Służewie, a w 1994 roku w nowo wybudowanym kościele pod wezwaniem św. Dominika. (źródło: sluzew.dominikanie.pl)
Autor zdjęć: Marek Ciuła
POLECAM:
- Kapliczki Maryjne na Pradze Północ (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Pradze Południe (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne w Śródmieściu (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Ochocie (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Mokotowie (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Woli (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Ursynowie (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Żoliborzu (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne w Wilanowie (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne w Wawrze (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Targówku (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Bielanach (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne na Białołęce (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne we Włochach (Warszawa)
- Kapliczki Maryjne w Oliwie (Gdańsk)
- Maj miesiącem Maryi
- Polskie Sanktuaria Maryjne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz