poniedziałek, 30 marca 2015

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne w Polsce

Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który zaczyna się w Niedzielę Palmową.

Następnie obchodzony jest Wielki Czwartek, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii, który rozpoczyna Triduum Paschalne. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy tylko liturgię na cześć Męki Pańskiej. Wielka Sobota to dzień skupienia. W tym dniu święci się pokarmy. Po Triduum Paschalnym rozpoczyna się Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna.

Poniedziałek Wielkanocny zwany jest Śmigusem-dyngusem, Lanym Poniedziałkiem, Polewanką, albo dniem świętego Lejka. Tradycja nakazuje tego dnia polewać się wodą. Zwyczaj ten symbolizuje budzenie się przyrody do życia.


Przed Wielkim Tygodniem wierni przeżywają Wielki Post, trwający 40 dni, który zaczyna się w Środę Popielcową. Natomiast w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, tradycyjnie obchodzony jest Tłusty Czwartek.

Tradycja wielkanocna w Polsce jest bardzo bogata i kolorowa. Poniżej kilka przykładów zwyczajów wielkanocnych.

Palmy wielkanocne święcone w Niedzielę Palmową (na zdjęciu konkursowe palmy w Lipnicy Murowanej)

Pisanki wielkanocne, które wraz z innymi pokarmami święcone są w Wielką Sobotę.

Pisanka to nazwa jaja, zwykle kurzego, ale także gęsiego lub kaczego, zdobionego różnymi technikami. Jaja symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.


Śniadanie Wielkanocne składa się głównie z produktów poświęconych w Wielką Sobotę. Na stole wielkanocnym nie powinno zabraknąć chleba, chrzanu, jajek, wędlin oraz baranka z cukru lub ciasta. Baranek wielkanocny przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią i jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa.


Potrawy wielkanocne, to przede wszystkim jaja faszerowane i sałatki jajeczne, żurek z białą kiełbasą, pasztety i pieczony schab. Na polskich stołach, w tym czasie, pojawią się także słodkie wypieki takie jak babka i mazurek wielkanocny, sernik oraz makowiec.



Inne tradycje:

Topienie Judasza w Wielką Środę
Grzechotanie - obdarowywanie dzieci grzechotkami w Wielki Tydzień
Wieszanie śledzia - znak końca postu

Święta Wielkanocne zawsze przypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca, która następuje po równonocy wiosennej.

Autor zdjęć: Marek Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz