poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Wieliczka (Małopolska)


KOPALNIA SOLI WIELICZKA - MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE. Historia kopalni soli w Wieliczce sięga czasów średniowiecza. Najstarszym dokumentem świadczącym o wydobywaniu w tym miejscu soli jest przywilej Kazimierza I, z 1044 roku, nazywający Wieliczkę "magnum sal alias Wieliczka".


Pierwsze szyby kopalniane powstały w około XI wieku. Najstarszym szybem był "Stara Góra", który uległ zniszczeniu w czasie najazdu Tatarów w XIII wieku. Szyby, które zachowały się do dnia dzisiejszego to: Szyb Regis z XIV wieku, Szyb Daniłowicza z XVII wieku, Szyb św. Kingi z XIX wieku, Szyb Górsko z XVII wieku. Kopalnia posiada wyrobiska o łącznej długości około 300 km, sięgające do głębokości 327 metrów. Cechuje ją unikalny mikroklimat, na który składa się, obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu, stała temperatura (około 9-12°C), ciśnienie, jonizacja i promieniowanie świetlne oraz wysoka zawartość w powietrzu manganu, magnezu i wapnia. Podkrakowska kopalnia soli wpisana została do krajowego rejestru zabytków oraz na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


ZAMEK ŻUPNY - MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE. Zamek Żupny był siedzibą zarządu saliny od końca XIII wieku, aż do 1945 roku. W zamku obecnie działa Muzeum żup Krakowskich i jest częściowo udostępniany turystom. Ogladac tutaj można wystawy archeologiczne i historii miasta oraz zobaczyć kolekcje solniczek. Do zamku należy również baszta z XIV wieku.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KLEMENSA. Klasycystyczny kościół parafialny świętego Klemensa wybudowano w latach 1804 - 1825. Obok niego stoi dzwonnica ufundowana, pod koniec XVII wieku, przez króla Jana III Sobieskiego.


ZESPÓŁ KOŚCIELNO-KLASZTORNY 00. REFORMATÓW-FRANCISZKANÓW. W skład zespołu wchodzi kościół pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu, klasztor franciszkanów (reformatów) oraz Porcjunkula (kopia kaplicy z Asyżu, kolebka ruchu franciszkańskiego).


DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO SEBASTIANA. Kościół świętego Sebastiana jest obiektem modrzewiowym z 1582 roku. Wnętrze świątyni zdobią witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego wg projektu Stanisława Matejki, a także polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera. Kościół należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


PAŁAC KONOPKÓW. Został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Wznieśli go dwaj bracia Jan i Piotr Konopka, którzy byli jednymi z udziałowców Kompanii Solnej Komercjonalnej.


PAŁAC PRZYCHOCKICH. Został wybudowany na pozostałościach po dawnym ratuszu w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Zawodowych.


PARKI I ALEJE. Atrakcyjnym parkiem jest Aleja Jana Pawła II, ciągnąca się od Zamku Żupnego do Szybu Daniłowicza. W parku znajduje się pomnik papieża oraz szereg ławeczek, na których można odpocząć wśród zieleni. Inne parki: park w okolicy Rynku Dolnego. Stoi na nim pomnik Adama Mickiewicza. Park świętej Kingi przy Szybie Daniłowicza z nowoczesną rzeźbą świętej Kingi. Park Adama Mickiewicza przy ulicy Dembowskiego, naprzeciw warzelni soli w Wieliczce.


Wóz promujący Kopalnię Soli w Wieliczce na Rynku Głównym w Krakowie :)
Autor zdjęć: Marek Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz