Pisary i Rudawa - dwie sąsiadujące wsie w Małopolsce.
PISARY słyną z dawnych zabudowań dworskich. Na zabudowania dawnego folwarku w Pisarach składają się: spichlerz i stodoła, lamus oraz browar.
Spichlerz z XIX wieku służył niegdyś do przechowywania zboża. Był połączony z dwoma budynkami - stodołą i oborą. Obecnie spichlerz i stodoła stoją na terenie prywatnego parku. Spichlerz z okazałą bramą wjazdową zdobiony jest późnoklasycystyczną dekoracją architektoniczną.
Lamus z XVII wieku był pierwotnie budynkiem mieszkalnym i skarbcem. Pełnił również funkcje "dworu" rycerskiego. Po wybudowaniu nowego dworu stracił swoją rolę mieszkalną i zaczęto przechowywać w nim żywność.
Lamus jest budynkiem murowanym, piętrowym, z drewnianym gankiem i schodami od strony frontowej. Budynek nakrywa gontowy dach namiotowy, poniżej którego znajduje się profilowany gzyms oraz dekoracyjny, malowany pas z motywem wstęgowym.
Pisary posiadają również własną historię związaną z piwem. Blisko przebiegającej przez południową część Pisar linii kolejowej Kraków - Katowice, znajdują się zabudowania dawnego browaru. Pierwotnie stały tutaj dwa duże budynki browaru, lecz do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden i w bardzo złym stanie technicznym. Kamienno-ceglany budynek pochodzi z XIX wieku. Jest to obiekt wybudowany na planie prostokąta z niezwykłym łamanym dachem.
RUDAWA - wioska, leżąca w gminie Zabierzów, posiada cenny, piękny kościołek. Jego wczesnogotyckie prezbiterium pochodzi z około 1300 roku, zatem świątynia uchodzi za jedną z najstarszych ceglanych budowli małopolskiej wsi. Do kościoła przylega drewniana dzwonnica z 1541 roku oraz renesansowa dobudówka z 1631 roku. W ołtarzu głównym, z roku 1617, znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który jest otoczony miejscowym kultem. Budowle świątyni otacza mur z bramą, kostnicą w narożu, wieżą zegarową oraz nadbudowaną nowszą dzwonnicą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz