niedziela, 2 lutego 2025
Światłem malowanie - wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
"Światłem malowanie. Witraże i mozaiki z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński 1902-1952" - wystawa czasowa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Wystawa "Światłem malowanie" jest pierwszą wystawą, która prezentuje zachowany dorobek Krakowskiego Zakładu Witrażów i Mozaiki S.G Żeleński działającego przez blisko pół wieku. Właścicielem Zakładu był Stanisław Gabriel Żeleński – brat Tadeusza Boya-Żeleńskiego i syn kompozytora Władysława Żeleńskiego.
Na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowana jest zaledwie cząstka ocalałych projektów, witrażowych kartonów oraz witraży, które nie wymagały demontażu z okien i są w formacie odpowiednim do ekspozycji w przestrzeni muzealnej sali. Wybrano prace tylko około 30. (spośród ponad 150.) autorów współpracujących z Zakładem. Świadomie zrezygnowano z prezentacji szeroko znanych prac Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Włodzimierza Tetmajera, na rzecz artystów mniej znanych lub znanych z uprawiania innych pól sztuki.
Witraże
Projekty
Wydarzenie towarzyszące wystawie - zwiedzanie kaplicy w Domu Arcybiskupów Warszawskich na ul. Miodowej. Wyjątkowa okazja do oglądania pięknych witraży wykonanych dla kaplicy kurialnej w 1953 r. przez Zakład S.G. Żeleński. Spotkania w środy o 12:15 w Muzeum na ul. Dziekania 1, następnie wspólne przejście do Domu Arcybiskupów na ul. Miodową. Obowiązuje bilet na wystawę „Światłem malowanie”. Ważność zachowują bilety zakupione innego dnia.
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz