niedziela, 16 lutego 2025
Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie
Gabinet Farfurowy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to jedno z najpiękniejszych wnętrz w Warszawie. Zdobiony jest oryginalnymi holenderskimi płytkami fajansowymi.
Ceramiczną dekorację Gabientu Farfurowego tworzą kompozycje z biało-niebieskich fajansowych fliz z wytwórni w Amsterdamie i Utrechcie, wykonane około 1690 roku. Stąd też nazwa tego miejsca, która jest zaczerpnięta ze staropolskiego słowa "farfura", czyli fajans.
Wilanowski Gabinet Farfurowy znajduje się w południowo-wschodnim alkierzu pałacowego półpietra. Wszystkie jego ściany do wysokosci 230 cm wyłożone są okładziną fajansową składajacą się z 1956 płytek.
Na flizach pojawiają się sceny dworskie i pasterskie, pejzaże, motywy biblijne, a także wizerunki jeźdźców oraz intrygujące wyobrażenia morskich stworzeń. Płytki tematyczne stanowią obramowanie dla większych, zdobionych złotem kobaltowych paneli, przedstawiających wazony z bukietami kwiatów.
Nad fajansową okładziną ścian znajduje się faseta z ornamentem przedstawiającym sploty liści, rzeźbami z motywem muszli oraz medalionami z alegoriami czterech żywiołów. Pomieszczenie wieńczy pseudokopuła z rozetami oraz iluzjonistyczne tondo w oculusie.
Gabinet Farfurowy w pałacu wilanowskim jest pomieszczeniem tak samo pięknym, jak tajemniczym. Jakie było jego pierwotne przeznaczenie? Kto i kiedy zamówił fajansowe płytki?
Autorzy publikacji Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie - studium historyczno-ikonograficzne Jan Pluis – uznany holenderski badacz fajansowych płytek okładzinowych oraz Piotr Oczko – adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się kulturą i sztuką Niderlandów, wspólnie przygotowali pierwsze tak kompletne opracowanie poświęcone Gabinetowi Farfurowemu, w którym szukają odpowiedzi na postawione wyżej pytania.
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz