sobota, 24 września 2016

Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa)


Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie zostało założone w 1973 roku. Jest jedynym w Polsce posiadającym wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii.

Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych 2-piętrowych budynkach dawnej rzeźni miejskiej przy ul. Solec 24 oraz na parterze apartamentowca, który oddano do użytku w 2013 roku.


ZBIORY MUZEUM AZJI I PACYFIKU

- Wystawa stała "Podróże na wschód". W prezentowanej kolekcji znajdują się obiekty z krajów arabskich, przykłady tkanin i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii. Najliczniejszą kolekcję muzealiów stanowią obiekty z wielu wysp Indonezji, w skład której wchodzą między innymi maski, lalki teatralne, stroje i tradycyjna broń biała, w tym uważane za obdarzone magiczną mocą krisy. Dalsza część wystawy stałej jest w przygotowaniu.

- Strefa Dźwięków. Pierwsza część ekspozycji stałej Muzeum, na której zgromadzono około 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów Azji i Oceanii.

- Azja/Pacyfik/Solec 24. Wystawa czasowa poświęcona historii Muzeum Azji i Pacyfiku, a także planom dalszego rozwoju. Zaprezentowano około 100 muzealnych obiektów, w układzie odzwierciedlającym projekt przyszłej ekspozycji stałej. Zgodnie z tą koncepcją podzielono je na osiem regionów geograficzno-kulturowych, którymi są: Azja Środkowa, obszary buddyzmu tybetańskiego (Tybet, Mongolia), Indie i Nepal, Mjanma (Birma), Daleki Wschód, kraje Półwyspu Indochińskiego, Indonezja oraz Oceania.


OAZA ORIENTALNA W MUZEUM AZJI I PACYFIKU

Oaza Orientalna, to niewielki ogródek, pośród którego stopniowo rozmieszczano rozmaite obiekty o azjatyckim charakterze.

Główny punkt Oazy stanowi kopia wietnamskiej "Pagody na Jednej Nóżce", buddyjskiej świątyni z XI wieku, znajdującej się w Hanoi. Kwadratową budowlę na pojedynczym, kolistym słupie, wznieśli w 1988 roku z okazji 15-lecia Muzeum majstrzy przybyli z Wietnamu. Była później kilkakrotnie przenoszona, w czasie przekształceń, którym podlegała Oaza. Kolejne ważne elementy to nepalski dzwon świątynny autorstwa ludwisarza Dahrana, ofiarowany Muzeum przez Motilala Dugara, kamienna rzeźba Miłosza Płonki "Budda kreacyjny" oraz ceramiczne płaskorzeźby autorstwa Pawła Wolańskiego przedstawiające chińskie smoki bawiące się perłą. W 2000 roku w głębi terenu przy Wisłostradzie wzniesiono drewnianą altankę w stylu nawiązującym do chińskiej architektury.

Ścianę nowego budynku, widoczną z ogrodu zdobi czarno-białe sgraffito "Jawajski teatr cieni" według projektu prof. Tytusa Sawickiego z Wydziału Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Rzeźby przed wejściem głównym do muzeum.



WYDARZENIA I WYSTAWY W MUZEUM AZJI I PACYFIKU

- "Muzeum? A po co?" - wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (2021/2022 rok)

- Orientalny Bazar Świąteczny 2019

- Noc Tygrysa w ramach Nocy Muzeów 2019 oraz wystawa "Nodir kule kule ­– Z biegiem rzeki. Sztuka Bangladeszu".

- Wystawa zabawek indyjskich "Przez pustynie i przez lasy. Zabawki z Indii w zbiorach Muzeum Azji i Pacyfiku". Zaprezentowane drewniane figurki pochodzą z Orisy i Bengalu Zachodniego, zabawki z papier-mâché z Waranasi, a maskotki z Radźasthanu. (2018 rok)

- Wystawa "Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". Zabawy i gry azjatyckie stanowią bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji. Ich wartość dostrzegło UNESCO, uznając, że zabawy i gry tradycyjne są równie ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jak zabytki sztuki, architektury czy języki regionalne i powinny być objęte ochroną. (2018 rok)

- Wystawa "Turkmeni. Sztuka codzienności" była pierwszą ekspozycją w Polsce, poświęconą dziedzictwu kulturowemu Turkmenów, zamieszkujących rozległe tereny Azji Centralnej – przede wszystkim Turkmenistanu, ale także Iranu i Afganistanu. (2017/2018 rok)

- Wystawa "Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań". (2017 rok)

- Wystawa "Odkryte – zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnym społeczeństwach muzułmańskich". Eksponaty z regionów Azji Centralnej, Bliskiego Wschodu oraz Indonezji pokazujące różnorodność ról kobiecych i męskich w świecie muzułmańskim. (2017 rok)

- Azja i Pacyfik na Powiślu. Otwarcie wystawy stałej "Strefa Dźwięków", wernisaż wystawy czasowej "Azja/Pacyfik/Solec 24", a także wydarzenia m.in.: oprowadzanie kuratorskie, warsztaty, pokaz tańców oraz koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej. (2016 rok)

- Wystawa "Rytmy Bali. Twórczość Nyomana Gunarsy". Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji zgromadzonej w latach 60. XX w. przez założyciela Muzeum Andrzeja Wawrzyniaka, który przyjaźnił się wówczas z autorem prac Nyomanem Gunarsą i wspierał początkującego artystę. (2016 rok)

- Wystawa Suzani - haftowane tkaniny z Azji Centralnej (2016 rok)

- Aloha Festiwal Polska 2016
- Aloha Festiwal Kultury Polinezyjskiej 2015

- Orientalny Bazar Świąteczny 2015

- Noc Muzeów w Warszawie 2015

- Rzeźba Indii i Indonezji ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku. "Zielone Królestwo Bogów Orientu. Rzeźba Indii i Indonezji ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku" - wystawa w "Szklarni Zielony Raj" w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Autor zdjęć: Marek Ciuła

1 komentarz: