wtorek, 26 czerwca 2018

Ogród Japoński Wrocław


"Ogród Japoński został umiejscowiony w Parku Szczytnickim, w rejonie Hali Ludowej przy ulicy Mickiewicza. Kompleks jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1913 roku. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony ostatecznie przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej – Hrabiego Fritza von Hochberga. Dzięki pomocy japońskiego mistrza – ogrodnika Mankichi Arai udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.


W 1994 roku ówcześni Włodarze miasta Wrocławia postanowili przekształcić Ogród Japoński, aby stworzyć jeszcze wspanialsze miejsce do odpoczynku i zwiedzania. Zwrócono się po pomoc merytoryczną do Ambasady Japonii w Warszawie, a sama prośba spotkała się z bardzo żywym zainteresowaniem Ambasadora Japonii – Pana Nagao Hyodo.


W 1996 roku rozpoczęto prace, które miały na celu upiększenie całego kompleksu. Główny udział w projekcie mieli specjaliści japońscy z miasta Nagoya. Podczas rewaloryzacji ogrodu pracowali mistrzowie ogrodnicy, architekci aranżacji kamiennych, architekci ogrodów oraz wiele innych osób, dzięki którym Ogród Japoński we Wrocławiu zyskał blask i piękno kultury Japonii." (źródło tekstu ogrod-japonski.wroclaw.pl)


Ogród Japoński we Wrocławiu jest połączeniem kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty oraz kamienistej plaży.


Brama główna SUKYA

Latarnia kamienna TOUROU MICHISCHIRUBE

Misa kamienna TSUKUBAI

Plaża kamienna SUCHAMA

Herbaciarnia AZUMAYA

Latarnia kamienna TOUROU KYOTO

Latarnia kamienna KASUGA

Mostek japoński TAIKO BASHI

Most z pawilonem widokowym YUMEDONO BASHI

Poczekalnia MACHAI i kaskada żeńska ONNA-DAKI

Kaskada męska OTOKO-DAKI

Kamienna ścieżka przez wodę ISHIBASHI

Wieża kamienna SANJU NO TO

Staw IKE "morze w ogrodzie"

Kamienny port FUNATSUKI

XIX-wieczne latarnie kamienne TOUROU TAIKOU

Boczne wejście - brama KABUKI

Układ skał IWAGUMI

W Ogrodzie Japońskim


Autor zdjęć: Marek Ciuła

2 komentarze:

  1. Sama bym hętnie taki ogród zobaczyła na żywo. Podobają mi się ogrody japońskie, ale w ogóle nie mam ręki do roślin. Mogę wyhodować jakiegoś tam małego storczyka, ale to raczej tyle. Nie wiem, nawet jeśli mam w domu takie https://www.stiga.pl/ sprzety, to i tak sama niczego nie zrobię.

    OdpowiedzUsuń