niedziela, 23 listopada 2014

Ocean Indyjski

Ocean Indyjski jest trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na świecie. Zajmuje około 20% powierzchni Wszechoceanu.

Ocean Indyjski jest ograniczony od północy przez Azję, od południa przez Antarktydę, od wschodu przez Półwysep Malajski, Wyspy Sundajskie i Australię, a od zachodu przez Afrykę i Półwysep Arabski.

Umowna granica między Oceanem Atlantyckim biegnie od Przylądka Igielnego (20 długości geograficznej wschodniej) do Antarktydy, natomiast z Oceanem Spokojnym od cieśniny Malakka, wzdłuż południowych brzegów Archipelagu Malajskiego do wyspy Timor, przylądka Talbot w Australii, przez Cieśninę Bassa do przylądka Portland na Tasmanii i wzdłuż 147 długości geograficznej wschodniej do Antarktydy.

W skład Oceanu Indyjskiego wchodzą morza i zatoki: Morze Czerwone, Morze Arabskie z Zatoką Adeńską, Perską, Omańską, Kombajską i Bengalską, Morze Andamańskie, Morze Timor, Morze Arafura z zatoką Karpentaria, Wielka Zatoka Australijska, Kanał Mozambicki oraz płytkie zatoki Antarktydy, m.in.: Morze Riiser-Larsena, Morze Kosmonautów, Morze Mackenzie, Morze Davisa, Morze Mawsona, Morze d’Urville’a. Wyspami i archipelagami należącymi do Oceanu Indyjskiego są: Madagaskar, Cejlon (Sri Lanka), Mauritius, Komory, Seszele, Malediwy, Sokotra, Andamany i Nikobary, a także część Indonezji.



SRI LANKA

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego w Colombo

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego w Wadduwa

Plaża w Nilaveli, a w tle Pigeon Island

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego w Kinniya

Południowe wybrzeże Sri Lanki

Trzy ostatnie zdjęcia są autorstwa Przemka - BEZ CEREGIELI PODRÓŻE I KULINARNIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz