"Galeria Faras jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego"
fot. Św. Anna. Malowidło z północnej nawy katedry. Faras (Sudan), IX wiek
"Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60-tych ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w MNW, stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych" (autor tekstu Muzeum Narodowe w Warszawie)
Makieta katedry:
"Autorami projektu architektonicznego przebudowy i modernizacji Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego są Mirosław Orzechowski i Grzegorz Rytel"
fot. Majestat Krzyża. Malowidło z północnego przedsionka katedry. Początek XI wieku
"Gabloty z naczyniami ceramicznymi wytwarzanymi w Nubii i importowanymi z Egiptu koptyjskiego oraz z drobnymi znaleziskami pochodzącymi z polskich wykopalisk w Faras, Starej Dongoli, a także z okolic IV katarakty"
"Malowidła z okresu od VIII do XIV wieku pochodzą z kościoła katedralnego biskupów Faras, dużego ośrodka miejskiego w średniowiecznym królestwie Nobadii, na obszarach dzisiejszego Sudanu"
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Warszawa, styczeń 2015 roku
ZOBACZ: MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza (Muzeum Narodowe w Warszawie)
wtorki–niedziele: 10.00–18.00
czwartki: 10.00–21.00
poniedziałki: nieczynne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz