Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Ogród Chiński zaprojektowano na podstawie historycznych wzorców, obecnych w rezydencji Księcia Gonga w Pekinie. Ogród nawiązuje w swej stylistyce do mody na „chinoiserie”, która w Łazienkach Królewskich najpełniejszy kształt zyskała za sprawą króla Stanisława Augusta.
Pawilon Chiński symbolizujący pierwiastek męski i ażurowa Altana Chińska symbolizująca kobiecość, zostały połączone kamiennym mostkiem przerzuconym przez strumień symbolizujący drogę mleczną. Wieńczące Pawilon i Altanę dachy pokryte są wykonaną w Chinach ręcznie glazurowaną dachówką w kolorze ugru, zbliżonego do koloru żółtego. Dachówki w trzynastu kształtach są prawdziwym dziełem sztuki, podobnie jak marmurowy mostek wykonany przez chińskich mistrzów kamieniarstwa, którzy pochodzą z rodzin pracujących w tym zawodzie od 2000 lat. Osiem obrazów znajdujących się w środku pawilonu składa się na historię pełną tradycyjnych chińskich treści.
Kręte ścieżki, podobnie jak w oryginalnych ogrodach w Chinach prowadzą poprzez mostek do pawilonu i altany. Przy wejściach, oraz obok pawilonu, mostka stanęły typowe latanie, a wokół stawu posadzone zostały rośliny rodzime oraz o proweniencji chińskiej. Warto także zwrócić uwagę na dwa lwy stojące u wejścia do ogrodu będące podarunkiem Muzeum Rezydencji Księcia Gonga dla Łazienek Królewskich. Lwy te symbolizują dostatek i bogactwo (źródło tekstu)
Ogród, Pawilon i Altana Chińska
Dekoracje Pawilonu Chińskiego
W Ogrodzie Chińskim
Z inicjatywy króla Stanisława Augusta w 1780 roku dawna droga wilanowska przekształcona została w Aleję Chińską. Na skrzyżowaniu z Promenadą Królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, którego fundamenty odkryli archeolodzy w 2012 roku. W pobliżu tego miejsca przy Alei Chińskiej, wzdłuż strumienia, zlokalizowano Ogród Chiński.
Jesień w Ogrodzie Chińskim (więcej - link)
Wiosna w Ogrodzie Chińskim
Zima w Ogrodzie Chińskim
Festiwal Lampionów Chińskich 2016
Autor zdjęć: Marek Ciuła
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz