sobota, 22 marca 2014

Sucha Beskidzka (Małopolska)


Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej "Mały Wawel" pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku.

To budowla trójskrzydłowa z czterema narożnymi wieżami i prostokątnym niemiarowym dziedzińcem z wjazdem od wschodu. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny.


Zamek był siedzibą rodów Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Zawiązkiem zamku był dwór obronny wzniesiony ok. 1554 r. przez Kaspra Suskiego, usytuowany na północ od Rynku u podnóża góry Jasień. Budowla powstała z miejscowego kamienia łamanego, obrabianego stosownie do potrzeb nielicznych szczegółów dekoracyjnych budynku. Rozbudowany w okazałą magnacką rezydencję w 1614 roku z udziałem Piotra Komorowskiego. Powiększony i wewnątrz zmodernizowany ok. 1708 roku przez Annę z Lubomirskich Wielopolską voto Małachowską. Rekonstruowany w latach 1882-87 i 1905.


Na terenie parku, należącego do kompleksu zamkowego znajduje się piękna oranżeria wybudowana w stylu neogotyku angielskiego oraz Domek Ogrodnika. O północy na krużgankach można spotkać Białą Panią, którą jest widmo Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej [źródło www.szlakrenesansu.pl].



Karczma "Rzym" jest obiektem znajdującym się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Stoi ona na rynku w Suchej Beskidzkiej już od pierwszej połowy XVIII wieku. Budynek ma konstrukcje zrębową, przykryty jest gontowym dachem czterospadowym, którego okap przed ścianą frontową tworzy tzw. podcień, wsparty na słupach. Karczma Rzym słynie ze znakomitych dań regionalnych. Warto ją odwiedzić podczas podróży po Małopolsce.


Sucha Beskidzka:

Autor zdjęcia: Marek Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz