sobota, 26 grudnia 2020

Jemioła na Boże Narodzenie


Boże Narodzenie to czas, w którym nie może zabraknąć pięknie udekorowanej choinki oraz wianków i stroików z igliwia. Bardzo często w domach spotkać można także zieloną, naturalną ozdobę, jaką jest jemioła. W niektórych domostwach i regionach Polski dekorowanie mieszkania jemiołą jest tradycją kultywowaną od wieków.


Jemioła jest symbol szczęścia, miłości, bogactwa, płodności, a także wieczności. Jemioła ceniona jest od wieków. Uważa się ją za roślinę magiczną.


Początkowo wieszanie jemioły w święta miało zapewnić mieszkańcom domu szczęście oraz zdrowie. Roślinę dawano także niepłodnym zwierzętom, aby te mogły doczekać się młodych, stawały pod nią także przyszłe panny młode, które pragnęły licznego potomstwa.


Tradycyjne całowanie pod jemiołą w święta zostało zapoczątkowane w XVIII wieku w Anglii. Jemiołę wieszano u sufitu i całowano się pod nią, a po każdym pocałunku ściągano jedno nasionko. Jemioła wisiała do czasu, aż krzew miał owoce. Zrywaniem owoców z jemioły zajmował się mężczyzna, jeśli udało mu się zebrać je wszystkie, mógł liczyć na owocny w miłość rok, a także na rychłe pojawienie się na świecie potomka.


Jemioła pospolita (Viscum album) to zimozielony półpasożyt. Rośnie na innych roślinach, najczęściej na drzewach, pobierając od nich wodę i substancje mineralne. Jemioła zbudowana jest z krótkich ulistnionych gałązek z zielonymi lub zielono-żótymi listkami. Zimą jemioła jest obsypana owocami - białymi jagodami. Jemioła jest rośliną leczniczą, a jako surowiec zielarski wykorzystuje się liście i pędy.


Autor zdjęć: Marek Ciuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz